Τέλος ταξινόμησης ανά μοντέλο
Τέλος ταξινόμησης Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό από Γερμανία, μοντέλο 2025
Το τέλος ταξινόμησης για ένα Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό από τη Γερμανία είναι 974,90 € με πρώτη ταξινόμηση 1/6/2025, με τελωνισμό στις 14/10/2026. Για άλλη χρονιά, χιλιόμετρα ή εξοπλισμό, κάνε τον Υπολογισμό τελωνείου με το link της αγγελίας.
| Πρώτη ταξινόμηση | Τέλος ταξινόμησης |
|---|---|
| 1/6/2025 | 974,90 € |
Δες πώς βγήκε το ποσό
Παραδοχές του υπολογισμού
- Τελωνισμός (ειδική δήλωση) στις 14/10/2026.
- Πρώτη ταξινόμηση στη Γερμανία: 1/6/2025.
- CO₂ κατά WLTP από τον ελληνικό τιμοκατάλογο: 134 g/km (2025).
- Euro 6 χωρίς προσαύξηση (κωδικός ΑΑΔΕ 1001): το πρότυπο εκπομπών δεν είναι από τα Euro 6 με τελευταία ημερομηνία ταξινόμησης έως 31/8/2018, που προσαυξάνονται (άρθρο 136 παρ. 5). Το επιβεβαιώνει το CoC.
- Πίνακας απομείωσης για SUV, που η ΑΑΔΕ ονομάζει «4x4 (SUV - ATV)». Η στήλη αυτή ισχύει για όσα μοντέλα ο ΣΕΑΑ κατατάσσει στα SUV, με ή χωρίς τετρακίνηση, και ο ΣΕΑΑ κατατάσσει το Captur στα B-SUV. Κινητήρας: βενζίνη.
- Έως 15.000 χλμ τον χρόνο (καμία επιπλέον μείωση) και κανένα εργοστασιακό extra.
Η βάση είναι η ΛΤΠΦ της ίδιας έκδοσης όταν ήταν καινούργια, από τον τιμοκατάλογο που ίσχυε την ημέρα της πρώτης ταξινόμησης. Η απομείωση λόγω ηλικίας τη μετατρέπει σε φορολογητέα αξία. Ο συντελεστής βγαίνει από την προοδευτική κλίμακα πάνω στη ΛΤΠΦ, πριν από την απομείωση, διορθώνεται για το CO₂ και την κατηγορία Euro και εφαρμόζεται στη φορολογητέα αξία.
| Βήμα | 2025 |
|---|---|
| Έκδοση στον ελληνικό τιμοκατάλογο | evolution TCe 90 |
| Τιμοκατάλογος που ίσχυε | 23/4/2025 |
| ΛΤΠΦ (τιμή καινούργιου προ φόρων) | 16.653,33 € |
| Πρώτη ταξινόμηση · ηλικία | 1/6/2025 · 16 μήνες |
| Απομείωση ηλικίας (SUV/4x4) | 22% |
| Φορολογητέα αξία | 12.989,60 € |
| Μέσος συντελεστής κλίμακας (επί της ΛΤΠΦ) | 7,51% |
| CO₂ (WLTP) · ποσοστό του συντελεστή | 134 g · 100% |
| Κατηγορία Euro | Euro 6, κωδ. 1001 (×1) |
| Τέλος πριν από την απαλλαγή | 974,90 € |
| Απαλλαγή | καμία |
| Τέλος ταξινόμησης | 974,90 € |
Με CO₂ 134 g/km (WLTP) βρίσκεται στο κλιμάκιο 131 έως 156 g, όπου ο νόμος δεν αυξάνει ούτε μειώνει τον συντελεστή (ν.5222/2025 άρθρο 136 παρ. 3β).
Ο ίδιος κινητήρας στο Renault Clio TCe 90, με την ίδια πρώτη ταξινόμηση, πληρώνει 610,34 €. Η απομείωση είναι ίδια (22% στους 16 μήνες)· τη διαφορά τη φέρνουν η ΛΤΠΦ (16.653,33 € έναντι 15.014,12 €), που ανεβάζει τον μέσο συντελεστή στο 7,51% από 5,49%, και το CO₂: με 134 g/km το Captur δεν έχει τη μείωση 5% που έχει το Clio με 118 g/km.
Με αριθμούς, τι αλλάζει:
- Εργοστασιακά extra. Η τιμή τους στον ελληνικό τιμοκατάλογο προστίθεται στη ΛΤΠΦ. Με extra 2.000 €, το τέλος του αυτοκινήτου του 2025 γίνεται 1.728,69 € αντί για 974,90 €.
- Χιλιόμετρα. Για κάθε 500 χλμ πάνω από τα 15.000 χλμ τον χρόνο κατά μέσο όρο, η αξία που μένει μετά την απομείωση μειώνεται κατά 0,1%, το πολύ κατά 10% αυτής (άρθρο 142). Με 25.000 χλμ τον χρόνο, το αυτοκίνητο του 2025 πληρώνει 948,90 €.
- CO₂ του πιστοποιητικού. Μετράει η τιμή του CoC, όχι του τιμοκαταλόγου. Με 130 g/km αντί για 134 g/km, το τέλος γίνεται 926,15 €.
- Ημερομηνία πρώτης ταξινόμησης. Από αυτήν εξαρτώνται το ποσοστό απομείωσης, που αλλάζει κάθε μήνα, και ο τιμοκατάλογος που ίσχυε εκείνη την ημέρα.
- Έκδοση. Άλλο επίπεδο εξοπλισμού ή άλλο κιβώτιο έχει άλλη ΛΤΠΦ στον τιμοκατάλογο, άρα και άλλο τέλος. Τα ποσά ισχύουν για την έκδοση της πρώτης γραμμής του πίνακα.
Τι μπορεί να αλλάξει το τέλος ταξινόμησης του Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό;
Το ποσό ισχύει για τις παραδοχές της σελίδας. Αλλάζει αν αλλάξει κάποιο από αυτά:
- Άλλη χρονιά πρώτης ταξινόμησης: αλλάζει η απομείωση λόγω ηλικίας και ο τιμοκατάλογος που ισχύει.
- Εργοστασιακά extra: η τιμή τους προστίθεται στη ΛΤΠΦ, άρα ανεβάζουν το τέλος.
- CO₂ του πιστοποιητικού συμμόρφωσης (CoC): μετράει αυτό, όχι του τιμοκαταλόγου.
- Πολλά χιλιόμετρα: πάνω από 15.000 χλμ τον χρόνο η φορολογητέα αξία μειώνεται λίγο ακόμη.
- Άλλη έκδοση ή κιβώτιο: άλλη ΛΤΠΦ, άλλο τέλος.
Πόσο κοστίζει να φέρεις ένα Renault Captur του 2025 από τη Γερμανία;
Πέρα από την τιμή αγοράς, ένα Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό πληρώνει τέλος ταξινόμησης 974,90 € με πρώτη ταξινόμηση 1/6/2025, με τελωνισμό στις 14/10/2026. ΦΠΑ δεν ξαναπληρώνεις αν έχει πάνω από 6 μήνες και πάνω από 6.000 χλμ, γιατί έχει πληρωθεί στη Γερμανία.
Προστίθενται η μεταφορά, ο εκτελωνισμός, το ΚΤΕΟ, τα παράβολα για τις πινακίδες και τα τέλη κυκλοφορίας, που με 134 g/km είναι 85,76 € τον χρόνο. Την τελική τιμή με τα κλειδιά στο χέρι τη δίνουμε σε γραπτή προσφορά. Όλα τα κομμάτια εξηγούνται στη σελίδα για το κόστος εισαγωγής.
Για το δικό σου Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό: βάλε το link της αγγελίας ή τα στοιχεία στον Υπολογισμό τελωνείου. Βγάζει το τέλος με την ακριβή ημερομηνία, τα χιλιόμετρα και το CO₂ του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
Πηγές
- ν.5222/2025 άρθρο 136: κλίμακα συντελεστών, κλιμάκια CO₂ (WLTP), κατηγορίες Euro, απαλλαγές υβριδικών και ηλεκτρικών (στο taxheaven η παρ. 6 εμφανίζεται ήδη όπως θα ισχύει από 1/1/2027).
- ν.5222/2025 άρθρο 142: φορολογητέα αξία μεταχειρισμένου, τιμή «κατά τον χρόνο κυκλοφορίας», απομείωση, χιλιόμετρα, όριο 95%.
- ΑΑΔΕ, πίνακας ποσοστών απομείωσης ενδιάμεσων μηνών (ΔΕΦΚΦΔ 1192035 ΕΞ 2017, ΦΕΚ 4618/Β/2017).
- Υπουργείο Οικονομικών, Δ/νση ΕΦΚ, ΔΕΦΚΔ 5004233 ΕΞ 17.2.2014: η κατηγορία «4X4 SUV-ATV» του πίνακα απομείωσης κρίνεται από την κατηγοριοποίηση του ΣΕΑΑ.
- ΣΕΑΑ, ταξινομήσεις επιβατικών ανά κατηγορία (Ιανουάριος έως Σεπτέμβριος 2026): το Captur στα B-SUV.
- ΑΑΔΕ, συχνές ερωτήσεις για τα αυτοκίνητα (08/2026): απαλλαγές υβριδικών και ηλεκτρικών.
- ΛΤΠΦ: τιμοκατάλογος του επίσημου εισαγωγέα που έχει κατατεθεί στο τελωνείο (2025: τιμοκατάλογος της 23/4/2025).
Πόσο τέλος ταξινόμησης πληρώνουν παρόμοια αυτοκίνητα;
Άλλες εκδόσεις Renault και αυτοκίνητα της ίδιας κατηγορίας, με τον ίδιο υπολογισμό βήμα προς βήμα:
- Renault Arkana E-Tech full hybrid 145 Techno αυτόματο
- Renault Austral E-Tech full hybrid 200 Techno αυτόματο
- Renault Clio TCe 90 evolution
- Kia Stonic 1.0 T-GDi 100 PS 7DCT GT-Line
- Hyundai Kona 1.0 T-GDi 120 PS 7DCT Premium
- Hyundai Kona 1.6 Hybrid 141 hp 6-DCT Premium
- Opel Mokka 1.2 Turbo 130 PS AT8 Elegance
- Τέλος ταξινόμησης και για τις 51 εκδόσεις
Συχνές ερωτήσεις
Πόσο τέλος ταξινόμησης πληρώνει ένα Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό από τη Γερμανία;
Ένα Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό από τη Γερμανία πληρώνει 974,90 € με πρώτη ταξινόμηση 1/6/2025. Τα ποσά ισχύουν για τελωνισμό στις 14/10/2026, CO₂ 134 g/km κατά WLTP από τον ελληνικό τιμοκατάλογο, Euro 6, έως 15.000 χλμ τον χρόνο, χωρίς εργοστασιακά extra.
Πόσο κοστίζει να φέρω ένα Renault Captur του 2025 από τη Γερμανία;
Πέρα από την τιμή αγοράς, ένα Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό πληρώνει τέλος ταξινόμησης 974,90 € με πρώτη ταξινόμηση 1/6/2025, με τελωνισμό στις 14/10/2026. ΦΠΑ δεν ξαναπληρώνεις αν έχει πάνω από 6 μήνες και πάνω από 6.000 χλμ, γιατί έχει πληρωθεί στη Γερμανία. Προστίθενται η μεταφορά, ο εκτελωνισμός, το ΚΤΕΟ, τα παράβολα για τις πινακίδες και τα τέλη κυκλοφορίας, που με 134 g/km είναι 85,76 € τον χρόνο. Την τελική τιμή με τα κλειδιά στο χέρι τη δίνουμε σε γραπτή προσφορά.
Ποια ΛΤΠΦ χρησιμοποιεί το τελωνείο για το Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό;
Την τιμή καινούργιου προ φόρων (ΛΤΠΦ) της ίδιας έκδοσης, από τον τιμοκατάλογο του επίσημου εισαγωγέα που ίσχυε όταν το αυτοκίνητο ταξινομήθηκε πρώτη φορά (ν.5222/2025 άρθρο 142). Για πρώτη ταξινόμηση 1/6/2025 είναι 16.653,33 €, από τον τιμοκατάλογο της 23/4/2025. Τα εργοστασιακά extra προστίθενται με την τιμή τους στον ίδιο τιμοκατάλογο.
Τι ανεβάζει το τέλος ταξινόμησης στο Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό;
Κυρίως η ΛΤΠΦ και τα εργοστασιακά extra, που προστίθενται σε αυτήν. Με extra 2.000 €, το τέλος του αυτοκινήτου του 2025 γίνεται 1.728,69 € αντί για 974,90 €. Μετράει και το CO₂ του πιστοποιητικού συμμόρφωσης (CoC): με 130 g/km το ποσό γίνεται 926,15 €.
Ποιον πίνακα απομείωσης εφαρμόζει το τελωνείο στο Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό;
Τον πίνακα για SUV, που η ΑΑΔΕ ονομάζει «4x4 (SUV - ATV)», με απομείωση 22% για πρώτη ταξινόμηση 1/6/2025. Η στήλη αυτή δεν κρίνεται από την τετρακίνηση αλλά από την κατηγοριοποίηση του Συνδέσμου Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων (ΣΕΑΑ), σύμφωνα με την εγκύκλιο ΔΕΦΚΔ 5004233 ΕΞ 2014, και ο ΣΕΑΑ κατατάσσει το Captur στα B-SUV. Σε μοντέλα που ο ΣΕΑΑ δεν κατατάσσει στα SUV, η στήλη κρίνεται από τον κωδικό αμαξώματος του πιστοποιητικού συμμόρφωσης (CoC).
Πληρώνω ΦΠΑ για ένα Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό από τη Γερμανία;
Όχι, αν το Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό είναι μεταχειρισμένο: πάνω από 6 μήνες από την πρώτη ταξινόμηση και πάνω από 6.000 χλμ. Τότε ο ΦΠΑ έχει ήδη πληρωθεί στη Γερμανία. Αν του λείπει έστω το ένα από τα δύο, θεωρείται καινούργιο και πληρώνει ΦΠΑ 24% στην Ελλάδα. Όλες οι περιπτώσεις στο άρθρο ΦΠΑ σε αυτοκίνητο από Γερμανία.
Είναι οριστικό το τέλος ταξινόμησης για το Renault Captur TCe 90 Evolution μηχανικό;
Όχι. Τα 974,90 € είναι ο υπολογισμός μας με τις παραδοχές της σελίδας. Το οριστικό ποσό το βεβαιώνει το τελωνείο από την άδεια κυκλοφορίας και το πιστοποιητικό συμμόρφωσης (CoC): ακριβή ημερομηνία πρώτης ταξινόμησης, CO₂, έκδοση και εξοπλισμό. Για ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο, ο Υπολογισμός τελωνείου βγάζει το ποσό με τα δικά του στοιχεία.